Kemalpaşa Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Kemalpaşa tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Kemalpaşa ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Kemalpaşa tanıtım sayfası.
 
 
Kemalpaşa Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar İzmir Kemalpaşa, Smryna (İzmir) Kenti ile İlydia (Sardes) arasında bir geçiş noktası olması nedeniyle antik çağlarda birçok yerleşime sahne olmuş, özellikle Bizans ve Osmanlı dönemlerinde dikkate değer boyutta iskân görmüştür.

Kemalpaşa ve çevresi, Saruhan Baba Sultan Kutbeit zamanında, Hacı Emet Bey tarafından fethedilerek Saruhanlı Beyliği'ne katılmıştır. Daha sonra 1. Murat zamanında Osmanlılar tarafından fethedilmiştir.

Evliya Çelebi, Seyahatnamesi'nde İzmir Kemalpaşa hakkında şu bilgiye yer vermiştir. "Kalesi yalçın bir kaya üzerinde, 5 köşeli, 2 kapılı, 200 adımlık içindeki ve altındaki kubbelerden akan soğuk sular vardır. İçinden elini uzatıp bir iki tas su çıkarmak mümkün değildir. Kemalpaşa merkez yerleşiminde yer alan Çarşı Camii kapısındaki taşın üzerinde ise 1306 sabahın hıfzı leyhinde (gece yarısı) yandı bu çarşı diye yazdığından ilçenin 1890 yılında büyük bir yangın geçirdiği anlaşılmıştır."

Nif yerleşimi, Saruhanlı Sancağına bağlı bir bucak iken 1900 yılında İzmir İline bağlanmış, 1901 yılında kaza olmuştur. 16 Mayıs 1922 tarihinde Yunan işgaline uğrayan Nif şehri daha sonra 8 Eylül 1922 sabahı Savandağ Mevkisinde yapılan küçük bir çarpışmayı müteakip Türk askerleri tarafından saat 15.00'te kurtarılmış ve Hükümet Konağı'na bayrak çekilmiştir. Atatürk 8 Eylül 1922 günü İzmir Kemalpaşa'ya gelmiş ve o zaman düşman karargâhı olan ve halen askerlik şubesi olarak kullanılan binada geceyi geçirmiştir. O güne kadar Nif olan İzmir Kemalpaşa'nın adı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ilçede konaklaması nedeniyle Cumhuriyet'in ilanından sonra Kemalpaşa olarak değiştirilmiştir.

 
 
 

Kemalpaşa Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Kemalpaşa için bir öneri ekleyin
Kazak Vadisi
Kazak Vadisi
İzmir-Kemalpaşa'nın tabiat güzelliğinin bir parçasıdır Kazak Vadisi. Yemyeşil doğasında, rengarenk çiçekleriyle görenlerin beğenisini kazanır. Havası temiz bol oksijenli bir bölgede zaman geçirmek sizi kesinlikle sakinleştirecek. Kazak Vadisi'ne gitmeyi planlıyorsanız; ulaşımda [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 27 Eylül 2012, Perşembe - Yorum Sayısı : 0
 
 
Peki Kemalpaşa hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
İzmir'in tarihi şehri Urla'da keyifli bir konaklama için Urla Otelleri sayfasını ziyaret edin.

Alaçatı'nın en keyifli butik otelleri için Alaçatı Butik Otelleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Foça'da ekonomik, keyifli bir pansiyon için Foça Pansiyonları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Seyahat Tüyoları